Montaż podłogi przy pomocy kleju
Zalecamy montaż podłogi bezpośrednio na podłoże przy użyciu odpowiedniego kleju. Podstawowe warunki które muszą być spełnione w tym przypadku to podłoże: równe, wypoziomowane mocne, niepylące, suche o wilgotności nie przekraczającej 3% oraz dobrze oczyszczone i odkurzone.
Po rozpakowaniu podłogi próbnie układamy pierwszy rząd najlepiej wzdłuż ściany leżącej prostopadle do okien ,czyli źródła światła dziennego oraz piórem do wnętrza pomieszczenia. W przypadku gdy nie mamy zachowanej prostopadłości obieramy linię bazową od której rozpoczynamy układanie. W wyniku tego próbnego ułożenia ostatnia deska zazwyczaj niepełna po skróceniu daje nam wypadający element wykorzystany jako pierwsza część drugiego rzędu, dzięki czemu ograniczamy powstawanie odpadów. Odmienne postępowanie może nastąpić w przypadku chęci układania jednorodnych z góry ustalonych wzorów podłogowych, pozostaje to w gestii klienta
Po wykonaniu tych czynności nanosimy na uprzednio przygotowane podłoże klej za pomocą ryflowanej packi szczególnie starannie rozprowadzamy klej na całej powierzchni przylegania deski podłogowej. Zapewnia to trwałe połączenie nie budzące zastrzeżeń w późniejszej eksploatacji. Po zamontowaniu pierwszego rzędu i wstępnym spojeniu podłogi z podłożem, przechodzimy do prac przy drugim rzędzie wykorzystując specjalne pasy ściskające i dodatkowy klej nanosząc go we wpust kolejnych desek. Zadaniem pasa jest wywarcie docisku między kolejnymi poprzecznie składanymi deskami na pióro i wpust z udziałem wspomnianego kleju w tym przypadku do połączenia drewna z drewnem. Takie postępowanie ma zapewnić ograniczenie powstawanie szczelin na połączeniach wzdłużnych między deskami. W opisany sposób postępujemy do ułożenia całości podłogi.
Po zakończeniu całości prac związanych z mocowaniem desek podłogowych montujemy listwy przypodłogowe ( również dostępne w naszej ofercie sprzedaży) szlifujemy ewentualne zabrudzenia powstałe przy montażu , zwracając uwagę i w razie potrzeby korygując wzdłużne szczeliny między deskami za pomocą kitu lub szpachli o barwie dostosowanej do kolorystyki podłogi. Powierzchnię podłogi odpylamy, odkurzamy i nanosimy warstwę lakieru. Zalecamy zastosowanie lakieru podkładowego pod ostateczne wykończenie, którego zadaniem jest gruntowanie oraz pewnego rodzaju ochrona przed ciemnieniem drewna. Jest jednak oczywiste , że nie uchronimy się przed naturalną tendencją drewna do zmiany barwy z upływem czasu. Możemy to jednak traktować jako swego rodzaju zaletę.